Gerek psikolojik gerekse de sosyal statü gereği estetik problemdir diestama.

Ancak diğer tarafta daimi dişlenmesini bitirmiş genç ve yetişkin bireylerde estetik kaygılara sebep olan bu durumu ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler; mevcut diestamanın sıklığı, genişliği, tedavinin ileriye dönük kalıcılığı ve ekonomik şartlara bağlı olarak seçilmektedir.

  • Hekimin ve hastanın tercihine göre şu yöntemler seçilebilir:
  • Lamınate porselenler
  • Porselen kronlar
  • Kompozit(rezin) dolgular
  • Ortodonti

Ayrık dişlere sahip olmak asla moralinizi bozmasın, Belki de atalarımızın söyledikleri gibi bolluk ve bereketin simgesidir. Sizi tatmin etmedi mi? Bir de şunları dinleyin:

Ayrık dişli, yaşını 20 yıl daha fazla gösteren, korkunç assolist kıyafetleriyle şarkı söyleyen bu genç kadın, henüz 19 yaşındaydı bu "aleme" düştüğünde. Dönemdaşlarından ayıran özelliği ise iyi sayılabilecek bir sesi olmasıydı! Ebru Gündeş, tipik bir ünlü adayıydı.
Çiğdem MATER- 09 /04/ 2003

90'ların başında, yırtık kotu, deri ceketi ve ayrık dişleri ile "Kıl oldum abi," derken sempatiden ziyade antipati uyandıran biriydi Tarkan…… Şımarık, patlıyor. Albümün satışları yine milyonlarla ifade ediliyor. Bu arada Tarkan'ın fiziksel görüntüsü de değişiyor. Ayrık dişleri birleşiyor, daha havalı, kendine güvenli, hatta kimilerince iyice seksi oluyor.
Melis DANİŞMEND- 08/ 10/ 2005